Mikropigmentacja skóry głowy – micro hair

Mikropigmentacja skóry głowy (SMP)

Problem łysienia i przerzedzonych włosów dotyczy wielu z Nas. Walczymy z nim na różne sposoby, często bezskutecznie lub staramy się je zaakceptować. Łysienie to problem estetyczny i psychologiczny. Łysienie i nadmierne wypadanie włosów to wielkie prywatne dramaty, które mają wpływ na sposób, w jaki się postrzegamy. A każdy zasługuje na to, żeby czuć się świetnie.

Łysienie to stan chorobowy, wskutek którego w sposób nadmierny i postępujący zanika wytwarzanie włosów w mieszkach włosowych. Ponieważ przyczyny łysienia zależą od wielu czynników wyróżnia się różne rodzaje łysienia:

 • androgenowe, mające przeważnie podłoże genetyczne,
 • plackowate,
 • bliznowaciejące,
 • polekowe,
 • anagenowe,
 • telogenowe,
 • menopauzalne,
 • psychogenne.

Problem z łysieniem?

Mikropigmentacja skóry głowy (scalp micro pigmentation, tzw. SMP) uznana jest za innowacyjną i niechirurgiczną metodę walki z łysieniem i wypadającymi włosami. Tylko na czym polega ta innowacja?

Mikropigmentacja skóry daje natychmiastowy efekt i właśnie to pozwala jej konkurować z innymi zabiegami zwalczającymi łysienie. Właśnie dzięki zauważalnym estetycznym efektom wpływa na poprawę Twojego samopoczucia. Pamiętaj, że mikropigmentacja to metoda, która nie przywraca naturalnego owłosienia, ale w nieinwazyjny sposób odzwierciedla cebulki włosów, tak aby wyglądały jak te naturalne.

Dzięki precyzyjnej i zwartej pigmentacji powstałe mikro kropeczki w naturalny sposób imitują krótko ostrzyżone lub ogolone włosy albo stwarzają efekt gęstych włosów.

Mikropigmentacja służy także do kamuflażu blizn na głowie powstałych wskutek przeszczepów czy urazów.

Mikropigmentacja daje także możliwość zagęszczenia i rekonstrukcji zarostu na twarzy (FMP facial micro pigmentation).

Dlaczego naturalność mikropigmentacji jest taka ważna?

Uważam, że jest to najważniejszy element całego procesu pigmentowania. W przypadku efektu ogolonej skóry/krótko ostrzyżonych włosów istotna jest linia czoła i skroni, która według mnie powinna przebiegać w miękki sposób bez wyraźnego odcięcia. A w przypadku optycznego zagęszczania włosów, czy zarostu ważne jest umiejętne nasycenie pigmentacji, tak aby zachowana była naturalność. Efekt pigmentacji ma dodawać uroku, ma być dopełnieniem wyglądu osoby, która będzie go nosić przez najbliższe lata, a nie punktem przyciągającym uwagę otoczenia.

Tę naturalność efektów osiągam, dzięki indywidualnemu spojrzeniu na każdą i każdego z Was.

Mikropigmentacja ma określony czas trwałości. Co to oznacza w praktyce?

Świeżym efektem pigmentacji będziesz się cieszyć przez około 2-3 lata, niekiedy krócej lub dłużej, a w kolejnych latach kropeczki będą się rozjaśniać. Często podawane są terminy trwałości 3-5 lat. Skąd taka rozpiętość? Chociażby wynikająca z indywidualnych cech Twojej skóry, z tego jaki tryb życia prowadzisz, czy dbasz o miejsce pigmentacji według przekazanych zaleceń itp.

Określony czas trwałości nie jest wadą, ale zaletą. Trudno przewidzieć, jak Twoja skóra i rysy twarzy będą się zmieniały z upływem czasu, dlatego warto mieć ten wybór. Możesz skorzystać z odświeżenia między 2 a 3 rokiem lub zaczekać aż pigment w naturalny sposób wyblaknie. Pamiętaj, że podana rozpiętość czasu dotycząca trwałości mikropigmentacji jest bardzo indywidualna i nie ma możliwości zagwarantowania konkretnej liczby miesięcy.

Chcąc się cieszyć jak najdłużej świeżym efektem pigmentacji pamiętaj o ograniczaniu negatywnych czynników i zadbaj o właściwą pielęgnację.

Czy mikropigmentacja skóry głowy to tatuaż?

Nie, ale można ją nazwać innowacyjnym, nietrwałym tatuażem. Tatuaż jest trwały, a mikropigmentacja nie. Wynika to z głębokości aplikowania pigmentu w skórę. W przypadku mikropigmentacji ukłucia igły są płytkie, tuż na granicy naskórka i skóry właściwej. Nie musisz się także obawiać o odcień pigmentu, że nagle zacznie przybierać rozmaite barwy. Bazowy pigment ma odcień czerni, a moim zadaniem jest właściwy dobór odcienia szarości, która odzwierciedla naturalne cebulki włosów. Z upływem czasu dobrany kolor pigmentu będzie się rozjaśniał w Twojej skórze, ale w dalszym ciągu będzie to szarość.

Z jakich zabiegów możesz skorzystać?

 • efekt krótko ostrzyżonych włosów/ogolonej skóry,
 • efekt optycznego zagęszczenia rzadkich włosów,
 • kamuflaż blizn na głowie powstałych wskutek przeszczepów lub innych zdarzeń,
 • kamuflaż blizn w obrębie zarostu na twarzy,
 • zagęszczanie lub odtwarzanie zarostu na twarzy.

Nie wiesz, jak przygotować się do zabiegu mikropigmentacji? Przeczytaj o tym na moim blogu.

A Ty który zabieg mikropigmentacji wybierasz?